FK DRUŽSTEVNÍK VAĎOVCE

 
   

AKTUALITY

   
             
   
PRIEBEŽNÉ VÝSLEDKY a CELKOVÉ UMIESTNENIE
       
 

Vážení futbaloví nadšenci.

 

Rád využijem túto príležitosť na pár slov týkajúcich sa blízkej minulosti, prítomnosti a taktiež i budúcnosti športového diania v obci.

               

Najprv by som pár vetami zhodnotil minulosť, ktorú predstavuje uplynulá futbalová sezóna 2008-09. Jej začiatok sa spája s dosť hektickým obdobím, ktoré ovplyvnilo celkový priebeh uplynulého ročníka, bohužiaľ musím konštatovať, že negatívne. Tí, ktorí sledovali toto dianie vo vaďovskom futbale mi určite dajú za pravdu. Mám na mysli zmenu organizačných pracovníkov na čele futbalového klubu, ktorými sa v júni 2008 po mesačných organizačných prieťahoch stali R. Marták, Z. Šimovič, J. Zámek a I. Ábel.  Ich neskoršia činnosť alebo podľa niektorých nečinnosť počas jesene 2008 „priviedla“ mužstvo mužov na poslednú priečku tabuľky a značne oslabila i celý, dovtedy vcelku dobre fungujúci klub. Príčin bolo niekoľko, od organizačnej neskúsenosti jednotlivých členov nového vedenia, cez absenciu vzájomnej komunikácie vedenia a hráčov a vedenia  medzi sebou navzájom, až po benevolenciu až vyhýbanie sa zodpovednosti niektorých členov vedenia za riešenie problémov, ktoré prinášala účasť futbalového klubu v súťaži riadenej oblastným zväzom. Výsledkom bol, nedá sa to povedať inak ako totálny rozvrat kádra, v ktorom v celej jesennej časti chýbal v mužstve brankár ( dovtedajších dvoch brankárov vedenie pustilo na hosťovanie do iných klubov ) a preto musel chytať hráč. I celkovo mužstvo odohralo jesennú časť v totálnom hráčskom nedostatku, ktorý bol zapríčinený tým, že viaceré opory mužstva boli takisto bez koncepcie pustení na hosťovanie do iných klubov bez adekvátnej náhrady ( Braňo Ďuriš ml., Ján Michalík, Fero Sartoris, Dušan Ochodnický ). Nové vedenie síce „kúpilo na hosťovanie“ nových hráčov z OŠK Kostolné, no zo siedmych hráčov sa reálne do hry zapojili iba traja ( Dušan Kačány, Peter Pavelka a Peter Mihálik ). Táto zlá organizačná činnosť sa odrazila vo výkone i herných výsledkoch mužstva. Dosiahnuté štyri body za jedno víťazstvo a jednu remízu z jedenástich zápasov a konečné 13. miesto v priebežnej tabuľke po jesennej časti je toho jednoznačným dôkazom. Viac ako polovicu zápasov mužstvo absolvovalo na hrane minimálneho počtu hráčov na ihrisku. Klesajúca futbalová výkonnosť sa nakoniec prejavila i klesajúcou návštevnosťou diváka na domácich zápasoch. V týchto zlých chvíľach  pre hráčov mužstvo stmeľoval a herne povzbudzoval najmä tréner mužov Milan Pelech, ktorému by som chcel za jeho neodškriepiteľnú snahu poďakovať. Rovnako ďakujem i ostatným hráčom, ktorí navzdory neúspechom a organizačnému bezvládiu bojovali až do konca jesene.

Čo sa týka oddielu dorastu, nebudem sa vyjadrovať k ich jesenným výkonom, nakoľko som nemal o nich ako radový hráč prehľad. No myslím si, že ich výkony boli skôr ovplyvnené prístupom samotných dorastencov k organizovanému futbalu ako vplyvom činnosti vedenia. V tejto súvislosti za jediné pozitívum nového vedenia vidím iba v získaní sady dresov pre dorast od sponzora.

 

Po jesennej časti sa malo uskutočniť dlho odkladané stretnutie hráčov a nového vedenia a nového a starého vedenia na čele s mojou osobou za prítomnosti zástupkyne obce, no nakoniec sa ani jedno ani druhé, napriek viacerým sľubom zo strany nového vedenia neuskutočnilo. Táto zlá situácia a stále častejšie sa ozývajúce varovné hlasy viacerých hráčov mužstva mužov, ktorí upozorňovali na to, že pri okamžitom neriešení pálčivých problémov klubu nie sú ochotní nastúpiť do jarnej časti sezóny ma primäli k návratu ku kormidlu klubu i keď neformálne.

Základným mojim krokom do jarnej časti bolo stabilizovanie kádra, jeho doplnenie o ďalších hráčov a najmä obsadenie postu brankára. Preto o dohode s trénerom sa do mužstva z hosťovania postupne vrátili Ján Michalík, Braňo Ďuriš ml., ktorí boli doplnení o nové posily, a to Petra Vidu, Milana Černáka ako hráčov a Leoša Horáka a Mira Baču ako brankárov. Jednalo sa o hráčov, ktorý síce svojim vekom zdvihli už i tak na futbal dosť vysoký hráčsky vekový priemer, ale niekoľkonásobne tento hendikep kompenzovali svojimi hráčskymi skúsenosťami, hernou technikou a príkladným prístupom k hre a k spoluhráčom v mužstve. Ďalším krokom bolo vytvorenie podmienok pre absolvovanie kvalitnej zimnej prípravy. Spolu s trénerom Milanom Pelechom sme vytvorili veľmi dobré podmienky v Novom Meste nad Váhom. Hráčom bola k dispozícii šatňa so sprchou a trénovalo sa okrem poľných ciest okolo mestského štadióna i na umelom trávniku na 5.ZŠ na Hájovkách. Počas zimnej prípravy sa odohralo niekoľko tréningových stretnutí s hráčmi OFK Trenčianske Bohuslavice. Dobrá zimná príprava a doplnenie kádra boli dobrým odrazovým mostíkom pre jarnú časť sezóny. Zmenu v hernom prejave si fanúšik určite všimol od prvého jarného zápasu. Síce ho domáce mužstvo prehralo s Priepasným 0:3, ale prínos nových hráčov bol očividný. Dôkazom bol hneď druhý domáci zápas, v ktorom domáce mužstvo „rozbilo“ jedného z lídrov tabuľky OŠK Lubinu jednoznačne 4:1. Nasledovalo malé zaváhanie na Polianke ( prehra 2:0 ), čo to sa dalo pripísať ešte malej zohranosti novovytvoreného kádra, no potom už nasledovali len víťazstvá najmä na domácej pôde s Pobedímom ( 6:2 ), Hrachovišťom ( 2:1 ), Bukovcom ( 5:2 ) a Jablonkou ( vysoko 7:1 ). Dokonca počas troch kôl po sebe 17 – 19 kolo sme nestratili ani bod ( výhry doma s Hrachovišťom a Bukovcom a výhra na Chvojnici 1:2 ). Okrem zápasu s Priepasným sme ani bod nezískali iba v Brunovciach, na  Polianke, v Očkove a v Kostolnom. Táto bojovnosť vynoveného kádra mu vyniesla zisk 18 bodov a posun v konečnej tabuľke o 5 miest nahor na konečné 8 miesto ( konečná tabuľka je v prílohe článku ). Myslím, že okrem zápasu s Poliankou nie je mužstvu ( v prílohe článku je aktuálna fotografia i menný zoznam hráčov z jarnej časti sezóny ) čo vytknúť, ale to už nechám na posúdení našim fanúšikom.

Rovnako nechám na posúdení fanúšikom i porovnanie diania vo futbalovom klube Vaďovce v jesennej a jarnej časti.

V tíme dorastu s v jarnej časti súťaže vo väčšej či menšej miere prejavoval nezáujem o organizovaný futbal, čoho výsledkom bola nízka účasť hráčov na jednotlivých zápasoch a tým pádom i zhoršené futbalové výsledky oproti jesennej časti sezóny. Je to podľa mňa škoda a podraz voči ostatným hráčom, ktorí napriek zlému prístupu svojich spoluhráčov chodili a napriek početnej nevýhode voči súperom odohrali viaceré zápasy. Najviac ma celej veci zaráža skutočnosť, že oslovení dorastenci ani poriadne nevedeli, prečo ich spoluhráči ich „nechali v štychu“. Do uší sa mi dostali rôzne príčiny, od zlej tréningovej morálky mužstva až po chybu na strane trénera. No podľa mňa buď niekto má rád futbal a chce hrať futbal bez ohľadu na okolnosti a podmienky, aké sú vytvorené, alebo nechce. Keďže herné podmienky boli pre dorast vytvorené na rovnakej úrovni ako pre mužov a tréner mal záujem a zúčastňoval sa tréningového procesu, vyplýva z toho jediné. Podľa mňa niektorí dorastenci sa ešte nevedia poriadne vysporiadať so svojim vzťahom k futbalu a k vlastnej zodpovednosti voči ostatným spoluhráčom alebo význam tohto vzťahu si poriadne ešte neuvedomujú. Hráč sa počas svojho aktívneho pôsobenia vo futbale a v hráčskom kádri musí naučiť i zodpovednosti a vzťah si takisto musí vypestovať. Samozrejme musí ale sám chcieť.  Futbal je hra kolektívna, kde výkon mužstva závisí na výkone všetkých a nie na výkone jednotlivca. Svoj postreh ukončím zhrnutím, že vplyvom podľa môjho názoru vyššie uvedených okolností dorastenci uhrali z 12 zápasov jarnej časti sezóny iba jednu výhru a jednu remízu a dosiahli 4 body. Zároveň však, ako priamy účastník väčšiny ich domácich stretnutí musím dodať, že keby tieto zápasy odohrali v plnom počte na ihrisku ( minimálne 11 hráčov ), určite by viaceré zápasy skončili ich víťazstvom. Konečné umiestnenie dorastencov v uplynulej sezóne vyjadruje tabuľka v prílohe článku.  Toľko v skratke k sezóne 2008-09.

 

V ďalších riadkoch sa zameriam na ďalšie aktivity, ktoré futbalový klub počas jarnej časti sezóny rozbehol a do ktorých by ste sa mohli zapojiť i vy. Aby som bol konkrétny, podarilo sa mi za podpory obce a v spolupráci s webmastekou, ktorá sa stará o oficiálnu webovú stránku obce rozbehnúť projekt internetovej prezentácie futbalového klubu. Týmto krokom sa otvorila možnosť i pre rodákov z obce Vaďovce, ktorí bývajú trebárs na opačnom konci sveta, aby sa mohli dozvedieť či už aktuálne výsledky zápasov, umiestnenie klubu v súťaži, alebo si mohli pozrieť a stiahnuť fotografie a články z histórie a súčasnosti klubu. V tejto súvislosti chcem osloviť tých z Vás, ktorý majú záujem podieľať sa na rozvoji tohto projektu a chcú sa stať prispievateľmi či už písaného slova alebo obrazového materiálu z histórie alebo súčasnosti klubu a športu v obci, aby neváhali a kontaktovali ma na tel. č.0905382495 alebo prostredníctvom mailu na l.barborik@azet.sk. Zároveň žiadam pamätníkov športu, aby nám pomohli doplniť mozaiku pamätí, ktoré zbierame o futbale v obci Vaďovce. Na začiatok Vám v odseku nižšie prinášam prvý príspevok, ktorý vyšiel z pera bývalého dlhoročného funkcionára a asi najstaršieho zanietenca domáceho futbalu pána J. Petroviča.

 

A nakoniec blízka budúcnosť. Dňa 5. júla sa na pôde ObfZ v Trenčíne uskutočnilo vylosovanie súťaží pre futbalovú sezónu 2009 – 2010. V závere článku Vám prinášam vylosovanie zápasov nášho mužstva v lll. triede Juh. Čo sa týka kádra a jeho prípravy, po dohode s trénerom sa príprava na ďalšiu sezónu začne tréningom a prípadným tréningovým zápasom v piatok 24.júla na miestnom ihrisku. Pripravujú sa i dva prípravné zápasy, ktoré by muži mali odohrať  s Lubinou v prvú a druhú augustovú nedeľu. Čo sa týka samotného mužstva, hráčsky káder počíta s doterajším hráčskym obsadením, ktorý by mal byť posilnený o dorastencov, ktorí svojim vekom prešli do mužskej kategórie. Do kádra by sa mal vrátiť z hosťovania v Lubiny Kopanice F. Sartoris. Rozbehnuté sú i dve nové hosťovačky, ale tie by som ešte nekonkretizoval, nakoľko je to v štádiu vybavovania. Cieľom do novej sezóny je konsolidovať a omladiť káder, zlepšiť jeho herný prejav a dať postupne príležitosť mladším. Všetko ale závisí od ochoty a snahy zúčastnených, takže z tohto miesta zatiaľ len píšem: „Nechajte sa prekvapiť.“ Dorastenci po dohode so susedným OŠK Kostolné odohrajú nasledujúcu sezónu pod ich hlavičkou. Prajem im hlavne zodpovedný herný prístup.

 

Na záver by som chcel vyjadriť želanie, aby Vaša priazeň k domácemu futbalu zostala v novej sezóne zachovaná a aby sa naďalej iba rozvíjala. Ak sa medzi Vami nachádza niekto, kto by sa chcel pridať do organizačného tímu je vítaný. Stačí len odhodlanie ozvať sa mi. Za hráčov Vám môžem odkázať, že sa tešia na ďalšie pôsobenie vo Vaďovciach a na Vašu podporu.

 

L. Barborík

 

Končená tabuľka hráčov mužov v sezóne 2008-09:

 

Konečné

poradie

Mužstvo

Počet zápasov

Výhra

Remíza

Prehra

Skóre

B

1.

Kostolné

22

20

2

0

92:15

62

2.

Očkov

22

20

1

1

91:10

61

3.

Lubina

22

13

2

7

52:41

41

4.

Priepasné

22

13

1

8

63:44

40

5.

Brunovce

22

12

1

9

63:46

37

6.

Bukovec

22

9

3

10

37:56

30

7.

Jablonka

22

7

4

11

31:45

25

8.

Vaďovce

22

7

1

14

42:81

22

9.

Chvojnica

22

4

5

13

30:51

17

10.

Polianka

22

4

4

14

32:61

16

11.

Hrachovište

22

4

4

14

25:65

16

12.

Pobedim

22

4

2

16

26:69

14

 

 

Končená tabuľka hráčov dorastu v sezóne 2008-09:

 

Konečné

poradie

Mužstvo

Počet zápasov

Výhra

Remíza

Prehra

Skóre

B

1.

Bošáca

24

23

0

1

124:15

69

2.

Kalnica

24

20

1

3

114:20

61

3.

Dolné Srnie

24

13

3

8

82:50

42

4.

Považany

24

14

0

10

72:50

42

5.

Turá Lúka

24

13

2

9

71:48

41

6.

Moravské Lieskové

24

11

4

9

77:49

37

7.

Trenčianske Bohuslavice

24

11

2

11

56:46

35

8.

Lubina

24

10

3

11

46:58

33

9.

Vrbovce

24

10

2

12

50:61

32

10.

Horná Streda

24

10

1

13

56:67

31

11.

Lubina kopanice

24

5

1

18

31:134

16

12.

Hrašné

24

2

5

17

32:139

11

13.

Lúka nad Váhom

24

1

2

21

25:99

5

 

 
   
späť